Strona główna/Aktualności/Niebieskie motyle są wśród nas - Dzień Świadomości Autyzmu

Niebieskie motyle są wśród nas - Dzień Świadomości Autyzmu

11 Kwietnia 2022
Niebieskie motyle są wśród nas - Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. izolacji, dyskryminacji, braku opieki i wsparcia). Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

W dniu 1 kwietnia wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki z grupy Motylki, Smerfy i Biedronki wspólnie  z paniami na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia,  założyły ubrania w kolorze niebieskim - kolorze nadziei. Dzieci obejrzały film opracowany przez Fundację SYNAPSIS ,pt.: „ Podróż Marii” i  dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci doskonale sobie poradziły. Ponadto każda grupa wykonała niebieski plakat  na znak solidarności z  ludźmi cierpiącymi na  ASD.

Weronika Hejmej