Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

25 Sierpnia 2023
Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Drodzy Rodzice!

Adaptacja to trudny czas dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Od dzieci, wymaga nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej. W przedszkolu przebywają przecież w licznej grupie rówieśniczej, ale przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami. Przekroczenie progu przedszkola jest niezwykle trudnym, ale też ważnym momentem nie tylko dla niego, ale także dla jego całej rodziny. Jest to sytuacja, która niewątpliwie budzi wiele emocji, dlatego ważne jest, by odpowiednio do tego przygotować dziecko. Każde dziecko jest indywidualnością, rozwija się we właściwym dla siebie tempie, w odmiennych warunkach środowiskowych, z łatwością nabiera jednych umiejętności, podczas gdy inne sprawiają mu trudności. Nie możemy zakładać, że proces adaptacji zakończą równolegle wszystkie dzieci i że będzie on wymagał podobnych wysiłków ze strony rodziców i nauczycieli. Dziecko ma prawo do przeżywania adaptacji we właściwy dla siebie sposób, także płacząc. Zadaniem dorosłych jest wspieranie dziecka w procesie adaptacji, poprzez celowe, przemyślane działania dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Dobra adaptacja to proces starannie przygotowany, w którym przedszkole i środowisko domowe współpracując wspierają dziecko w nowej sytuacji. Rolą rodzica jest więc wsparcie i towarzyszenie dziecku w tym intensywnym dla niego czasie, tworzenie pozytywnego obrazu przedszkola jako bezpiecznego miejsca. Warto do adaptacji podejść z rozwagą i zaangażowaniem, a takie postępowanie na pewno przyniesie pozytywne rezultaty.

Pierwsze dni w przedszkolu - o czym warto wiedzieć?

  • Przed wyjściem do przedszkola stwórzcie Kochani Rodzice poranny rytuał, to da dziecku  poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie dziecku historię o tym jak Wy chodziliście do przedszkola?    
  • W szatni przedszkolnej spróbujcie żegnać się czule, ale szybko. Wiemy, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na dziecka łzy. Pamiętajcie, że one są sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko dziecko zapomina o smutku. Pamiętajcie, że zdenerwowanie rodziców i niepewność wyczuje dziecko natychmiast, a wtedy … będzie protestować jeszcze głośniej.
  • Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu. Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to, jak w nim się czuje. Wiemy, że macie prawo do przeżywania własnych emocji, ale to są sprawy dorosłych. Dziecko bardzo chciałoby słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie pociechy do przedszkola w sposób pozytywny - podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć.
  • Samodzielność!!! Pomóżcie dziecku stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy Wasza pociecha sama długo się ubiera, zakłada buty, je samodzielnie posiłek czy radzi sobie w toalecie. Bądźcie przy dziecku i wspierajcie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.
  • Bądźcie zawsze na czas. Przyprowadzajcie i odbierajcie dziecko punktualnie i zgodnie z obietnicami. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po obiedzie, to dotrzymaj danego słowa, bo dziecko nie zna się na zegarku, ono żyje od posiłku do posiłku.
  • Mówcie językiem pozytywów: życzcie dziecku dobrej zabawy w przedszkolu, miłego dnia, zachęć do zbudowania wielkiej wieży z klocków. Unikajcie komunikatów, które budują strach albo przekonanie, że przedszkole to nieprzyjemne, groźne miejsce: “Nie bój się”, “Przykro mi, ale muszę iść”, “Dasz sobie radę”, unikajcie smutnego, rozżalonego tonu - starajcie się przenieść na dziecko entuzjazm, pozytywne emocje, radość.
  • Nie wprowadzajcie atmosfery pośpiechu. Nie wskazane jest przyprowadzanie dziecka do przedszkola w ostatniej chwili, gdyż pospiech podczas rozbierania i zniecierpliwienie temu towarzyszące wprowadzają dziecko w stan niepokoju i pobudzenia.
  • Wiemy, że to jest trudne i doskonale rozumiemy wasze niepokoje. Jednak nie ulegajcie dzieciom, nie zabierajcie do domu nawet wtedy, gdy błaga, płacze. Nie cofajcie raz podjętej decyzji. Takie sytuacje będą się powtarzały, a dziecko jest mądre i będzie wykorzystywać waszą słabość. Oczywiście ze szkodą dla was ale i dla niego. Do takich i podobnych sytuacji musimy przygotować siebie i dzieci. Wtedy łatwiej przeżyjemy ten trudny dla wszystkich czas.
  • Zadbajcie o wygodne ubranie dziecka.
  • Nie zmuszajcie dziecka do tego by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. Z czasem maluch sam zacznie opowiadać
    o swoich przeżyciach.
  • W żadnym wypadku nie straszcie dziecka przedszkolem, stosując ostrzeżenia typu: „Jak nie będziesz mnie słuchał, to w przedszkolu Cię nauczą” itp.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą przejść przez ten proces łagodniej i pomogą każdemu maluchowi zaadaptować się w nowym miejscu.

Powodzenia!!!!

Adaptacja w przedszkolu to wyjątkowy czas, w którym najważniejsze jest DZIECKO- i jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli potrzebujecie rady, wsparcia i rozmowy jesteśmy dla Was!!!!

 

Pedagog Specjalny - Weronika Hejmej



 

do góry