Strona główna/Aktualności/Program „Książka dobra na wszystko”

Program „Książka dobra na wszystko”

26 Lutego 2024
Program „Książka dobra na wszystko”

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju dziecka odgrywa głośne i systematyczne czytanie przez dorosłego, które m. in.: buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Rozumiejąc to i doceniając- grupy: „Biedronki”, „Kotki” oraz „Pszczółki” przystąpiły w tym roku przedszkolnym do realizacji programu własnego pt.: „Książka dobra na wszystko”. Program ten ma na celu wykształcić potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się przyjemnością, a nie koniecznością przeczytania kolejnej szkolnej lektury. Prezentowany program jest próbą kształtowania człowieka, który spełnia się odkrywając radość czytania, ma potrzebę zdobywania i wykorzystywania wiedzy, człowieka poszukującego wartości, według których pragnie żyć.
W ramach wyżej wymienionego programu nauczycielki w grupach: „Biedronki”, „Kotki” oraz „Pszczółki” codziennie, o różnych porach dnia, czytają dzieciom bajki, baśnie, wiersze. Do akcji włączają się także rodzice czy inni członkowie rodziny przedszkolaków.
Przedszkole odwiedzają również wyjątkowi goście, czyli osoby powszechnie znane lub sławne w środowisku lokalnym, zapraszane przez panie nauczycielki. Do tej pory, aby poczytać swoje ulubione bajki, przedszkolaków odwiedziły mamusie, babcie oraz panie z biblioteki. Ostatnio nawet Wójt Gminy Godów- Pan Mariusz Adamczyk. Pan Mariusz Adamczyk odwiedził przedszkole 23 lutego. Dzieciom nie trzeba było przedstawiać gościa. Zgodnym chórem, zapytane przez panie nauczycielki: „Kim jest ten Pan, który będzie czytał im bajkę?”, wszystkie krzyknęły: „Pan Wójt”. Wójt wybrał dla maluchów bajkę pt. :„Przygody Fenka. Lubię sport!”, autorstwa Magdaleny Gruca. Gdy Pan Wójt czytał bajkę, to „mała publiczność” siedziała jak zaczarowana. Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt, zadawały mnóstwo pytań, a także odpowiadały na pytania kierowane przez Wójta do nich. Wójt podsumowując spotkanie zachęcał dzieci do czytania bajek i baśni mówiąc, że to nieocenione źródło wiedzy o świecie. Dzieci, Dyrekcja oraz Nauczycielki z Przedszkola Publicznego im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Gołkowicach składają serdeczne podziękowania wszystkim gościom, którzy włączyli się do programu „Książka dobra na wszystko” i jednocześnie zapraszają wszystkich chętnych do placówki, którzy chcieliby przybliżyć przedszkolakom piękno literatury dla dzieci.

Agnieszka Kubica
Weronika Prochasek