Strona główna/O Przedszkolu/Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Informujemy, że wniosek na zakup nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3 000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania organów prowadzących - placówki wychowania przedszkolnego w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci. Nasze przedszkole wnosi wkład własny w wysokości 750,00 zł. Oznacza to, że razem z otrzymaną dotacją mamy do wydania 3 750,00 zł.

Plakat informujący o wysokości dofinansowania w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

Opis planowanych przez nasze przedszkole działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

• Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
  • Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
  • Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-teatralne, piosenki, twórczość plastyczną, wycieczki oraz wyeksponowany i atrakcyjny kącik książek w sali przedszkolnej.
  • Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
  • Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.
  • Rozbudzanie wyobraźni.
  • Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
  • Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
  • Budowanie i pogłębianie więzi między rodzicem i dzieckiem.
  • Kształtowanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli.
  • Kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci.
  • Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych - uczenie myślenia i wartości moralnych.
  • Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
  • Przygotowanie dzieci do późniejszego, samodzielnego wyboru książek.
  • Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Udział w projekcie polega na realizowaniu poszczególnych jego zadań, zachęcających do czytania, opowiadania, poszerzania wiedzy i umiejętności. Dzieci przedstawiać będą swoje ulubione propozycje z literatury dziecięcej, opowiadać o ulubionych fragmentach książki wskazywać na wartość którą niosą. Stworzą obrazkową recenzję, z której powstanie album.
Pragniemy zorganizować „Klub Czytających Rodziców” w przedszkolu oraz „Kącik wymiany książek”. Kącik utworzony zostanie w holu przedszkola czyli miejscu ogólnie dostępnym codziennie dla wszystkich. Wypożyczanie polegać będzie na zamianie własnej książeczki dziecka na inną. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest jeszcze większe zainteresowanie dzieci książką i czytaniem, dzielenie się z innymi swoimi książeczkami „być może zapomnianymi”, co wiąże się z niesieniem radości oraz rozwijaniem w dzieciach poczucia odpowiedzialności. Nasz kącik będzie również miejscem gdzie rodzice będą mogli odnaleźć propozycje literatury zawierające informacje na tematy ich interesujące w zakresie rozwoju i wychowania dzieci w wieku przedszkolnym.

Opis planowanych przez przedszkole działań, które wskazują na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

• Organizowanie wspólnie z biblioteką gminną spotkań w bibliotece - poznanie pracy bibliotekarza, zapoznanie z działami biblioteki.
  • Wspólne zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci nt. „Moja ulubiona postać”.
  • Zorganizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, np. podróżnikiem, pisarzem, aktorem.
  • Założenie kart czytelniczych dzieciom, wypożyczanie książek, które dzieci czytają wspólnie z rodzicami w domu.
  • Zorganizowanie konkursu wiedzy o książce dla dzieci przedszkolnych.
  • Warsztaty czytelniczo - plastyczne dla dzieci i rodziców.
  • Przygotowanie przedstawienia teatralnego dla mieszkańców.