Strona główna/Aktualności/Wojewódzka Akcja Informacyjno-Edukacyjna „Wirusoochrona”

Wojewódzka Akcja Informacyjno-Edukacyjna „Wirusoochrona”

18 Października 2021
Wojewódzka Akcja Informacyjno-Edukacyjna „Wirusoochrona”

Nasze przedszkole po raz drugi bierze udział w akcji organizowanej z inicjatywy Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego „Wirusoochrona”. Jej celem jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów. W naszym przedszkolu temat higieny poruszany jest często. W związku z pandemią dzieci poznały we wrześniu obowiązujące w przedszkolu zasady i obostrzenia wynikające z pandemii. Działania przeprowadzone w ramach w/w akcji były więc działaniami utrwalającymi. W zajęciach wzięły udział 4 grupy, dzieci z grup 5 i 6 letnich, tj. „Żabki”, „Żyrafki”, „Biedronki” i „Smerfy”.
Na zajęciach wykorzystano materiały udostępnione przez organizatorów akcji, nauczycielki przygotowały również wiele ciekawych pomocy dydaktycznych oraz wykorzystały dostępne w przedszkolu pomoce dydaktyczne z danej tematyki. W czasie zajęć nauczycielki poruszyły następujące zagadnienia: choroba a zdrowie -co kryje się pod pojęciami,  prawidłowa higiena rąk -szkoła czystych rąk, prawidłowa kolejność mycia rąk, kiedy i po co myć ręce, podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa -co to są wirusy i bakterie, jak przenoszą się wirusy, grypa a przeziębienie, jak się chronić -wirusoochrona, maseczki -po co, dla kogo, kiedy i dlaczego, podstawowe zasady zdrowego stylu życia-recepta na zdrowie, poco się szczepić, zdrowa i niezdrowa żywność, piramida żywienia, zdrowy tryb życia, sport to zdrowie, dostosowanie ubrań do warunków pogodowych. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły, przypomniały sobie i utrwaliły poruszane zagadnienia, zapoznały się z plakatami udostępnionymi przez organizatorów akcji. W ramach zajęć rozmawiały przy ilustracjach, uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wzięły udział w demonstracji prawidłowego mycia rak, słuchały wierszy i opowiadań, rozwiązywały zagadki, wykonały różnorodne prace plastyczne, wzięły udział w eksperymentach badawczych. Otrzymały również zadania domowe w celu utrwalenia wiadomości oraz podzielenia się wiedzą z domownikami. Grupa „Żyrafki” nagrała teledysk do piosenki „Mydło i woda” przez co wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez organizatora. Udało się zrealizować wszystkie zamierzone cele. Proponowana akcja była cenną lekcją edukacyjną.

Stabla Agnieszka